Taşınma ve Çiftliğin Kurulumu

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba 🙂

Biz Marmaris’e taşındık, çiftliğimizi kurmaya başladık. Aylardır yazamadım çünkü İstanbul’daki evi toparlamak, Marmaris’te ev bulmak, eve yerleşmek, çiftliği planlamak vs derken pek fırsatım olmadı. Bundan sonra her hafta yazmaya çalışacağım. Zaten anlatacak çok daha fazla şey olacak 🙂

Öncelikle, Marmaris’in merkezinde tuttuk evimizi. Çiftliğe de küçük bir ev yapacağız. Aslında bir ayağımız merkezde olsun istedik. Sinema, tiyatro, konser gibi aktivitelere daha yakın olalım, arada iki kadeh bir şey içip eve yürüyerek dönebilelim istedik. Evimiz tam anlamıyla yerleştikten sonra çiftliği planlamaya başladık.

Çiftlikle ilgili önce elektrik aboneliği almak için başvuru yaptık. Tarlalarda ev aboneliği gibi abonelik vermiyorlarmış. Tarım sulama elektriği aboneliği almak gerekiyormuş. Bunun için tarlada kuyu olması, gerekli denetimlerin yapılması ve bu kuyuya göre elektrik dağıtım firmasının proje hazırlaması gerekiyormuş. Projeye onay alındıktan sonra gelip size özel elektrik direği dikiyorlar ve sayaç takıyorlar. Bu işlemi kendiniz yapmaya çalışırsanız çok zor oluyor ve süreç çok uzuyormuş. Bu işlemi sürekli yapan kişiler var, onların yardımıyla bir hafta içinde elektriğimizi bağlatacağımızı düşünüyoruz.

Mesela çok araştırma yapmamıza rağmen bu elektrik işi bizim hiç bilmediğimiz bir konuydu ve maliyet anlamında da uğraşma anlamında da bize sürpriz oldu. Bu şekilde aklınıza hiç gelmeyen harcamalar çıkabiliyor.

Bazen yaptırmanız gereken bir işle ilgili usta bulmak çok zor oluyor. Bulabildiğiniz de ‘olduğu kadar’ yapıyor. Ailem yıllardır bunu yaşadığı için bu durum bana pek sürpriz olmadı. Babam usta bulamadığı için kaynak yapmayı bile öğrendi, öyle düşünün.

Bu sebepten dolayı tarlanın etrafının çevrilmesiyle ilgili epey kafa yormamız gerekti. Başta bir yerden fiyat aldık, çok yüksek fiyat istediler (yaklaşık olması gerekenin dört katı). Biz bu fiyatı duyunca kendimiz yaparız diye düşündük. Şimdi bir yerle daha görüşeceğiz, oradan da makul bir fiyat çıkmazsa kolları sıvayacağız.

Çiftlikte sırasıyla, elektrik bağlanacak, çit çevrilecek, bir yaşam alanı (konteyner olabilir, prefabrik olabilir onu değerlendireceğiz) ve bir malzeme deposu oluşturulacak.

Bu ara kurulum işlerinin dışında, ufak ufak çapalayıp ekmeye başladık. Ekim ayındaki ilk yağmurlardan sonra toprağımızı traktörle sürdürmüştük. Şimdi onun üzerinden çapa yapıp ekiyoruz. Yerli Taşköprü sarımsağı tohumu ve yerli bakla tohumumuz var. Kasım-Aralık aylarında onlar ekiliyor, haftaya ekim işini bitirmeyi planlıyoruz. Bu hafta yağmur hiç kesilmediği için çok fazla ekemedik. Yağmur yağdıkça toprak ağırlaşıyor ve yapışıyor, o nedenle çapalamak çok zor oluyor. Daha basit görünüyordu gözüme ama 1 saat tarlada çalışmayla, 1 saat özel antrenörle spor salonunda çalışmanın aynı olduğunu gördüm. Umarım bu sayede masa başında çalışarak aldığım kiloları hemen verebilirim 🙂

Daha anlatacak bir sürü şey var ama yazıyı daha fazla uzatmak istemiyorum. Haftaya cumartesi günü tekrar yazacağım. Bizi takip ettiğiniz için, güzel desteğiniz için çok teşekkür ederiz. Bu arada youtube kanalı açmaya çalışıyorum, başarabilirsem size bilgi vereceğim.

Sevgiler,

Özgün

 

 

 

 

“Taşınma ve Çiftliğin Kurulumu” için bir cevap

  1. Gerçekten hiç de kolay işler değilmiş 😊 Süreci sizinle beraber yaşayacağız biz de. Haftaya yayınlayacağınız yazıya sabırsızlanıyorum. Umarım elektrik işini çözmüş olursunuz İşiniz rast gitsin:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir