İlk Adımlar – Lülü

Köyde sabah yürüyüşünde çektiğimiz bir fotoğraf

Ege’de bir köye yerleşme hayalim uzun yıllara dayanıyor. 2008 yılında oldukça iyi bir şirkette çalışıyordum, ilk işyerimdi ve ilk kez mobbing ile orada tanışmıştım. Türkiye’nin en sevilen şehirlerinden birinde yapayalnız hissediyordum zaten, üstüne türlü türlü işle ilgili sıkıntı eklenince 2 sene kadar dayanabildikten sonra istifa edip ayrıldım. Amacım ailemle biraz vakit geçirip dinlenmekti.

Bu dinlenme sürecim yaklaşık 1,5 sene sürdü. Türkiye’de birçok yere gittik, uzun uzun gezdik. Bu sürecin sonlarına doğru Marmaris’in bir köyünde otel işleten tanıdığımız bizi yardıma çağırmıştı, oraya gittik. Burada yaklaşık 4 ay kaldık ve ilk defa o zaman ege havasını doya doya hissettim. Doğası beni büyülemişti. Otel işletmeciliğini de öğrenince az odası olan bir otel araştırmaya başladık işletmek için. Bir süre aradıktan sonra araya başka şeyler girdi, ailem camping işletmeye başladı, benim param suyunu çekti, vs. Sonuçta kendimi İstanbul’da buldum. İş aradım, çalıştım, sonra iş değiştirdim falan derken bugüne geldim. Bu arada çocukluk arkadaşımla evlendim, onunla birlikte İstanbul daha çekilir hale geldi ama her zaman aklımda daha iyi, daha kaliteli bir yaşam vardı. O da küçük bir yerde büyüdüğü için bu konuda birbirimizi iyi anladık.

O günlerden beri Ege’ye, doğaya kavuşabilmek için planlar yapıyorum. Bir sürü borç vardı, önce onları ödedik. Birlikte çalıştık, kazandık, ödedik. Biraz sıktık kendimizi. Bu tabi hemen olmadı, yıllarca sürdü. İlk etabı atlattıktan sonra biriktirme kısmına geçtik. Burada da kendimizi sıkmaya çalıştık çünkü başka türlü olmuyor. Bilen bilir; İstanbul’da ne kazanırsan hepsi gidiyor.

Borçsuz ve az da olsa para biriktirebilmiş duruma geldiğimizde projeye karar verip üstünde çalışmaya başladık. Önce hangi işleri yapacağımıza, nasıl bir hayatta mutlu olacağımıza karar verdik. Bir çiftlik kurma konusunda hemfikir olduk. Sonra bir çiftlikte yaşayabilecek tüm hayvanlarla ilgili ve tarımla ilgili onlarca program izledik, araştırma yaptık. Bu konuda internet iyi bir kaynak. (Biz de öğrendiğimiz, öğreneceğimiz her şeyi videolarla, fotoğraflarla paylaşma niyetindeyiz.)

Bugün bulunduğumuz noktada araştırmalar yapmış, gidiş tarihini belirlemiş durumdayız. Haftaya belki de son defa yıllık izin kullanıp yeni köyümüze gideceğiz. Çiftliği kuracağımız arsayı kiralayıp planımızda havada kalan konuları netleştireceğiz. Ben temmuz ayının sonunda çalıştığım işyerinden ayrılacağım, eşim ise eylül ayında ayrılacak. Yaz boyunca köye gidip geleceğiz ve hazırlık aşamasını bu şekilde geçirmeyi düşünüyoruz. Ekim ayında İstanbul’daki evimizi yeni köyümüze taşıyacağız. Tam olarak oraya yerleştikten sonra da tüm enerjimizi bu işe verip güzel bir çiftlik oluşturmak istiyoruz.

Haftaya tüm gelişmeleri size yazacağız. Heyecanımıza ortak olmanız dileğiyle.

 

 

 

“İlk Adımlar – Lülü” için 2 cevap

  1. İlk bu yazınızı okuduk, birazdan diğerlerine geçeceğiz. Ne mutlu size. Umarız hayal ettiğiniz yaşamı kurar, mutlu, keyifli ve huzurlu uzun yılları devirirsiniz. En içten duygularımızla başarılar diliyoruz.

  2. sizin adınıza cok sevindim bizde eşimle beraber aynı sizin yolunuzdayız ISTANBULDA KAÇMAK KATIYORUZ MARMARIS FETHİYE AYVALIK ARASINDA NETLESEMEDIK EKIM GIBI SEZON SONU GELIP GORMEYI ISTIYORUZ…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir