9 Aralık 2017

Merhaba 🙂

Bu hafta bakla ve sarımsak ekimini bitirdik. İlk gün kendimiz çapa yapmıştık fakat o şekilde devam etseydik çapalama işlemi günlerce sürecekti. İşleri hızlandırmak ve kolaylaştırmak için çapa makinesi aldık. Gerçekten süper bir makineymiş! Günlerce sürecek olan işi onunla bir saat içinde bitirdik. Yaklaşık 3.500 tohumu bir gün içinde ektik ve ekim işi bittikten iki gün sonra beklediğimiz yağmurlar geldi. Çapa makinesini başta kullanmakta zorlandım ama birkaç denemeden sonra kullanmaya başladım. Çok çok çok zevkliydi 🙂 7 beygir gücünde, 2 ileri 1 geri vitesli oyuncağımızı kullanırken halimizi videoya çektik, youtube kanalımızı aktif hale getirince yükleyeceğim.

Tohumları ekerken biz 🙂

Bir de bu hafta, zeytinliği olan güvenilir bir abimizden bolca zeytin ve soğuk sıkım zeytinyağı aldık. Yağın kokusu bile fark ediyor gerçekten. Şimdi ambalaj araştırması yapmaya başladık. Cam şişelerde olacak, önceden tasarladığımız logomuzda birkaç değişiklik yapıp markamızın etiketlerini bastıracağız. Ambalaj konusu önemli, en sağlıklı ve en güvenli şekilde olması için çalışacağız. Zeytinleri de ayıkladık, tuzla fermente olacak şekilde hazırladık, onlar da kendi yolculuklarına başladılar.

Tüm bunlar olurken, tarlamızın elektriğini henüz halledemedik. Onay verecek olan yetkililer sadece haftada bir gün bizim köye geliyorlarmış, geçen hafta başında geldikleri güne proje yetişmediği için bizi denetlemeye gelemediler. Bir aksilik çıkmazsa haftaya gelecekler ve elektriğimiz bağlanacak.

Tarlanın etrafının çevrilmesi işi var bir de. Kendimiz yapmaya karar verdik. Daha doğrusu gerekli malzemeleri alıp köyde bu işi yapan birkaç kişiyle birlikte yapacağız. Bu işi hemen halletmemiz gerekiyor çünkü ekinler büyümeye başladığında domuzlar gelecek ve onlara engel olmalıyız.

Bu hafta bir de kümesin projesini yaptık. Malzemeleri sipariş ettik, hazırlanmasını bekliyoruz. Hafta başında bir kısmını alıp inşaata başlayacağız. Tabi bunun için önce elektrik lazım. Her iş başka bir işe bağlı. Yapılacak işlerin çoğunu organize ettiğimiz için elektrik geldikten sonra çorap söküğü gibi her şeyin ilerleyeceğini düşünüyorum.

Hafta içi çiftlik için çalıştık, hafta sonu Marmaris’e geldik. Küçük yerlerdeki hayatı gerçekten seviyorum. Küçük yerde büyümekten kaynaklı sanırım. Burada sadece bir tane alışveriş merkezi var. Alışveriş merkezi deyince aklınıza büyükşehirlerdeki gibi bir şey gelmesin. Aradığınız temel şeyleri bulabildiğiniz, 10-15 mağazalı bir yer. İçinde bir de yerel sineması var. Emin değilim ama bildiğim kadarıyla Marmaris’teki tek sinema. Film başlamadan önce yerel reklamlar gösteriliyor. Bir de ilk taşındığımız günden beri güleryüzünü eksik etmeyen, yardımsever komşularımız var. Böyle yerlerde samimiyet ve aidiyet hissediyor insan ister istemez.

Bu haftalık bizden haberler bu kadar. Haftaya daha hızlı ilerlemeyi umuyorum. Yine olanı biteni sizinle paylaşacağım. Şimdiden güzel bir hafta dilerim.

Sevgiler.

Özgün

 

 

 

 

 

 

“9 Aralık 2017” için bir cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir